Blog

Ważne tematy
Sam wybierz swoją oczyszczalnie

Sam jesteś wstanie wybrać odpowiednią dla Ciebie przydomową oczyszczalnię

 

 

W momencie kiedy stoimy przed wyborem sposobu odprowadzenia ścieków z własnego domu i zastawiamy się jaki zbiornik jest najlepszy dla nas, odpowiedzmy sobie na podstawowe pytania, wtedy wszystko stanie się jasne.

 

Pierwsze pytanie:

Czy w drodze do naszej działki znajduje się kanalizacja sanitarna?

 

Jeśli odpowiedz brzmi tak to w tym momencie najczęściej będzie konieczność podłączenia się do sieci. Natomiast kiedy takiej kanalizacji sanitarnej nie ma, możemy przejść do wyboru zbiornika odpowiadając na kolejne pytania

 

Drugie pytanie:

Czy warunki zabudowy lub plan zagospodarowania terenu zezwalają na zastosowanie przydomowej oczyszczalni ścieków na działce?

 

W momencie odpowiedzi przeczącej musimy zastosować jedynie bezodpływowe zbiorniki typu EKO.

Kiedy mamy odpowiedz twierdzącą możemy przejść do dalszego etapu wyboru.

 

Trzecie pytanie:

Czy jest to aglomeracja powyżej 100000 RLM?

 

Na tym etapie sytuacja już się nam powoli klaruje. W tym momencie mamy możliwość wyboru 2 typów oczyszczalni : Przydomowe oczyszczalnie ścieków EKO-BIO i Przydomowa oczyszczalnia ścieków EKO-BIOch. W przypadku tej pierwszej aglomeracja musi być poniżej 100000 RLM natomiast w przypadku tej drugiej aglomeracja powyżej 100000 RLM. Jaka jest między nimi różnica? Skład oczyszczonego ścieku w oczyszczalni EKO-BIOCH musi zachowywać normy wydzielania fosforu i azotu.

 

Mamy już wybrany zbiornik. Co nam pozostało? Określenie ilości użytkowników w naszym gospodarstwie.

 

Po takim wyborze oczyszczalni pozostaje jedynie dobór sposobu rozprowadzenia. Ten etap pozostawcie państwo już naszym specjalistom. Przyjedziemy na miejsce i ocenimy jaki typ będzie najlepszy.

 

 

 

Ważne tematy
Dlaczego oczyszczalnie EKO-BIO

Dlaczego przydomowe oczyszczalnie typu EKO-BIO ?

 

 

Wierzę, że jest to najlepszy wybór dla inwestora w temacie przydomowych oczyszczalni ścieków. Moje przekonanie pochodzi z połączenia doświadczenia w montowaniu przydomowych oczyszczalni biologicznych oraz bardzo dokładnej analizy rynku. Przydomowe oczyszczalnie ścieków to dość popularny temat wśród producentów, dlatego do zagadnienia należy podejść wielowątkowo i stąd ten wpis.

 

 

 

 

 

Co przekonuje do oczyszczalni EKO-BIO ?

 

 • Jestem przekonany iż posiadają najwyższy współczynnik jakości do ceny. Są to trwałe i bardzo skuteczne zbiorniki, o wiele tańsze od swoich substytutów rynkowych. Zastosowane jest 5 komór (2 komory denitryfikacji, komora nitryfikacji oraz 2 komory klarowania), które skutecznie oczyszczają ścieki i przez to są bardziej odporne na tradycyjne użytkowanie przez konsumenta. Do tego dochodzi wiele dobrze przemyślanych detali, które odróżniają ten produkt na tle konkurencji.
 • Obsługa posprzedażowa i pozytywne opinie klientów – analiza wpisów i zebranie opinii klientów. Kontakt z producentem jest w zasadzie całodobowy i żaden klient nie pozostaje bez udzielonej pomocy w razie potrzeby. Spotkałem się z wieloma pozytywnymi opiniami i zadowolonymi klientami co jest najlepszą rekomendacją jaką mogłem uzyskać.
 • Jakość potwierdzona badaniami – pełna transparentność producenta wt. Badań, atestów i gwarancji. Nigdy nie spotkałem się z problemem wt. Dokumentów czy otrzymania do wglądu orginału protokołu z badań
 • Wykonanie z żywic poliestrowych – bardzo wytrzymały i świetny w zastosowaniu materiał. Wg. Niezależnych badań jest to materiał który traci do ok. 10% na swoich właściwościach w ciągu 60lat !!! dodatkowo jest prosty w naprawie, bądź przebudowie. Cechuje go dużo wyższa wytrzymałość niż polietylen oraz wspaniałe walory estetyczne.
 • Minimalizacja punktów drażliwych – elementów elektronicznych podatnych na awarie.

 

Na co jeszcze klienci zwracają uwagę przy wyborze producenta przydomowej oczyszczalni ścieków ? czy proponowany przeze mnie produkt spełnia wymogi konsumenta ?

 

 • Zdarzają się pytań o kraj pochodzenia kapitału spółki. Są jednostki, które chcą kupować polski wyrób u polskiego producenta – TAK
 • Czy gwarancja jest na cały zbiornik z podzespołami ? – NIE (gwarancja na podzespoły jest gwarancją producenta podzespołów i jest określona na 2 lata, ja mogę ją Państwu przedłużyć do 10lat pod warunkiem corocznych serwisów)
 • Czy koszt użytkowania dla 5 osobowej rodziny jest mniejszy niż 25-30zł ? – TAK
 • Czy przy glinie jest możliwość montażu tego typu oczyszczalni ? – TAK
 • Czy jest możliwość zamontowania oczyszczalni głęboko (do 1,5m) pod ziemią ? – TAK
 • Czy oczyszczalnia działa całkowicie bezobsługowo ? – NIE
 • Czy mogę do przydomowej oczyszczalni spuszczać kondensat z piecy ? – NIE
 • Czy mogę powtórnie wykorzystać wodę z oczyszczalni do podlewania iglaków ? – TAK
 • Czy mogę powtórnie wykorzystać wodę z oczyszczalni do spożywania i mycia ? – NIE
Ważne tematy
Satyra o oczyszczalni ścieków

Coś Ty kliencie zrobił ? – wpis humorystyczny wt.

Oczyszczalni ścieków

 

 

Dziś dość nietypowy, humorystyczny, „lekko” sarkastyczny artykuł o montażu przydomowych oczyszczalni ścieków. Osoby z brakiem poczucia humoru i brakiem dystansu do siebie dla ich własnego dobra prosimy o kliknięcie poniżej „następny artykuł”. Resztę zapraszamy do edukacji w pozytywnym nastroju 😉

 

Jaką Ty żeś kliencie działkę kupił ?

 

 • Tanią bo małą – ha, no tak działka mała to znacznie mniejsze koszty zakupu. Mając jednak 3 metry z każdej strony domu do ogrodzenia nagle i niespodziewanie wystąpi problem ze ściekami. Naturalnie wtedy należy się modlić by była tam kanalizacja. Państwo polskie rozwiąże nam ten problem. A co jeżeli nie ? wtedy napotkamy trudności. W takim wypadku gdy nie będzie miejsca na rozprowadzenie z oczyszczalni pozostaje szambo. A wiadomo !!! – szambo względem oczyszczalni to strata ok 20.000zł przez 10lat użytkowania przy 4 osobowej rodzinie. A było zainwestować tą kwotę w grunty…
 • Była okazja, nawet kilkadziesiąt złotych z metra mniej niż u sąsiadów 😀 – mega promocje to również mega problemy (jeżeli nie znajdziemy żadnego rozsądnego uzasadnienia). W wielu przypadkach niższa cena oznacza, że grunt na działce to jedna wielka lipa. Wysokie wody, glina itp. Problemy. A nikt Państwu później na kalosze dla 6 dzieci nie dołoży 😉 Montaż przydomowej oczyszczalni naturalnie w takich warunkach jest możliwy i skuteczny. Nie unikamy wyzwań. Lecz to klienta najbardziej boli… finansowo. Takie warunki to konieczność przepompowni i nasypu. W innym przypadku nie ma to żadnych fizycznych praw działania dłużej niż 2-3lata. Także, chcąc zaoszczędzić drugi raz klient ryzykuje bardzo dużą ilość pracy, nerwów i gotówki. I teraz pytanie: Czy nie lepiej było zainwestować w lepszą działkę niż w system odprowadzenia ścieków ? Plus jednak dla naszych pociech. Dzieciaki będą zachwycone mając skalniak i mini ogródek w metrowym kopcu na środku działki 😉
 • Babcia mówiła że tam są piaski… – mnie osobiście babcia mówiła że jak nie zjem obiadu to baba Jaga przyleci na miotle. Tak jednak nie było. Tak samo w przypadku inwestycji w działkę na której będziemy budować nasz przyszły dom. Wystarczy zrobić odwiert za 100zł na działce którą chcemy zakupić by oszczędzić w przyszłości kosztów liczących w dziesiątkach tysięcy złotych (nie tylko oczyszczalnie przy takiej glebie będą droższe)

 

Coś Ty kliencie za dom pobudował ?

 

 • Oczyszczalnia do 4 osób ? – tak jak najbardziej. W naszym standardzie oczyszczalnia EKO-BIO 2500 ma przeznaczenie nominalne do 5 osób. Wziąć pod uwagę należy jednak zużycie wody. Nominalne dla takiej oczyszczalni to 830l na dobę. Co to ma wspólnego z naszym pięknym domem ? Ano, jeżeli Pan/Pani lubicie kąpiele 2 razy na dobę i tak samo Państwa druga połowa, a macie wannę 500l (świetna zabawa, polecam) to na samych kąpielach przerób dobowy to już 1000l (a mówimy o 2 osobach). Konsumpcjonizm jest drogą zabawą, ale szalenie satysfakcjonującą. Z tego powodu, przy doborze oczyszczalni zwróćmy uwagę na przerób dobowy i jakość ścieku dochodzącego. Inaczej dobierzemy oczyszczalnie dla rodziny która robi 2 razy dziennie pranie, a inaczej dla takiej która ten element outsoursuje do pralni miejskiej 😉
 • A ja mam piec i jestem happy – my też się cieszymy z zadowolonych klientów. Kondensat z pieca jednak zabije nam wszystkie bakterie w oczyszczalni. Hodowla bakterii przy takiej przydomowej oczyszczalni ścieków to dość praktyczny nawyk. Zabijanie ich to mocno nie wskazane działanie (jednak jeszcze w Polsce nie karane). Dlatego nie mamy nic przeciwko stosowaniu w domu pieca i oczyszczalni… ale nie odprowadzajmy jednak kondensatu do niej.
 • Nie mam odprowadzenia wysokiego rurą fi 110, po co mi ? – jedyne rozsądne dla nas rozwiązanie to: „by nie śmierdziało kupą w domu i z oczyszczalni”. Bez cyrkulacji powietrza nikt z nas nie będzie Państwu w stanie zagwarantować bezzapachowego funkcjonowania urządzenie, a takie ono de facto jest.
 • Postawiłem dom z dużym pięknym ogrodem – no to duży plus dla Ciebie. Ogród trzeba jednak podlewać bo „taki mamy klimat”. A co jak byśmy powiedzieli, że możesz na tym zaoszczędzić nawet kilka tysięcy w skali roku ? Brzmi fajnie ? wystarczy wykorzystać oczyszczoną wodę. Zbiornik retencyjny za oczyszczalnią + pompa i nawadnianie w okresie marzec-październik naszych iglaków. Rosną świetnie, jak babka świąteczna w piecu. W dodatku woda nie kosztuje Państwa nic, bo już raz za nią Państwo zapłacili. Przemyślcie temat

 

To w sumie na tyle jeżeli chodzi o montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to bardzo dobra inwestycja, która przy odpowiednim wykorzystaniu daje ogromne zwroty. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, by dobrze to wszystko funkcjonowało. Mam nadzieje, że nikt nie został urażony formą artykułu. Zapraszam do dalszego śledzenia bloga.

Ważne tematy
Co jest największym kosztem

Co jest największym kosztem inwestycji w przydomowe

oczyszczalnie ? – czyli na czym możemy zaoszczędzić

 

 

Zadając to pytanie, każdy klient niemal bez wahania wskazuje zbiornik jako ten z elementów najbardziej finanso-chłonnych. Po części ma rację, lecz w wielu przypadkach zbiornik to jedynie niecałe 50% całej inwestycji.

 

Jak więc kształtują się koszty budowy przydomowej oczyszczalni biologicznej przy Państwa domu ?

 

Najważniejszym warunkiem całej inwestycji jest fakt, iż to musi działać w pełni poprawnie (bezzapachowo, bezproblemowo). Do tego konieczne jest dobranie odpowiedniego rozwiązania odprowadzenia oczyszczonego ścieku. Odpowiednie odprowadzenie ścieków takie jak drenaż, poletko, studnia chłonna czy tunel to dodatkowe koszty inwestycji. Dla zobrazowania problemu przedstawimy najpopularniejsze rozwiązanie dla 4 osobowej rodziny:

 • Oczyszczalnia EKO-BIO 2500 – 6400zł netto                                 
 • Drenaż (rury, geowłóknina, studzienka rozdzielcza) – 700zł netto
 • 10-15ton żwiru płukanego – 1500zł netto
 • Montaż 2250zł netto

 

Na czym można oszczędzić, a na czym się nie powinno ?

 

Na czym oszczędzić można ?

 • Żwir lecz nie ilość tylko cena – warto w tym miejscu negocjować cenę, bądź przy zamówieniu 10t przynajmniej darmowy koszt transportu
 • Na wizji lokalnej – w naszym przypadku jest ona darmowa i nie podnosi kosztów inwestycji
 • Na montażu – montaż przydomowej oczyszczalni ścieków to 21% kosztu. Przy zbiornikach naszej firmy, montaż samodzielny nie jest powodem utraty gwarancji. W naszej ofercie jest również wsparcie montażu, które jest znacznie niższym kosztem.

 

Na czym nie można oszczędzać ?

 • Na jakości przydomowej oczyszczalni ścieków – jak pokazaliśmy na diagramie te 59% kosztów są bardzo ważne. Zbiornik musi być wyposażony w dobre natlenianie i wykonany z trwałego materiału.
 • Na jakości odprowadzenia ścieków – zarówno drenaż jak i poletko musi być w chłonnym gruncie o odpowiedniej powierzchni chłonięcia. Tunel i studnia chłonna też musza być zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną w warunkach do tego odpowiednich.
 • Na ilości żwiru – wiąże się to z wcześniejszym punktem. Odprowadzenie oczyszczonego ścieku musi być poprawnie zrobione.

 

Kiedy możemy myśleć o oszczędzaniu, a kiedy mamy związane ręce ? – przydomowe oczyszczalnie z montażem

 

Dużo wiązać będzie się tutaj ze zdolnościami manualnymi inwestora. W przypadku kiedy sami wykonujemy prace nad domem, wykończenia, wtedy taka oczyszczalnia nie będzie stanowić dużego wyzwania do samodzielnego montażu. Przy zachowaniu odpowiednich wytycznych, tak jak to wcześniej było już pisane, nie stracą państwo gwarancji. Możemy także wyświadczyć usługę dozoru inwestycji. Przyjeżdżamy w wyznaczonym przez państwa terminie i naprowadzamy inwestora na prawidłowy szlak montażu przydomowej oczyszczalni. Po skończeniu inwestycji odbieramy ją pod kontem prawidłowego działania. Nadmienić jednak jeszcze trzeba, iż taki montaż można samodzielnie wykonać w przypadku dobrego gruntu na którym jest inwestycja. Kiedy posiadamy glinę, wody gruntowe są dość wysoko, wtedy samodzielny montaż jest mocno kłopotliwy. Sam system rozprowadzenia cieku oczyszczonego wymaga użycia przepompowni do prawidłowego działania systemy drenażowego.

 

W przypadku kiedy inwestor nie czuje się na siłach w wykonaniu takiego montażu i chce zlecić jego wykonanie, wtedy wychodzimy naprzeciw sprostaniu wymaganiom inwestora i wykonujemy taką usługę. Podczas kompleksowej obsługi możecie Państwo liczyć na rabatu co także pozwoli na pewne oszczędności.

 

Z nami tak naprawdę, nigdy nie macie Państwo związanych rąk co do oszczędzania. Dobierzemy ofertę dogodną dla każdego.

Ważne tematy
Jakość podtwierdzona badaniami

Wysoka jakość potwierdzona badaniami – przydomowe

oczyszczalnie z punktu widzenia laboratorium

 

 

Czy wiecie Państwo jak wiele różnych badań musi przejść oczyszczalnia ścieków zanim trafi do sprzedaży ? Normy prawa budowlanego czy certyfikaty unijne bardzo restrykcyjnie podchodzą do zagadnienia… i bardzo nas to cieszy. Pozwala to na eliminację z rynku produktów nie spełniających podstawowych założeń konsumenckich. Rynek przydomowych oczyszczalni ścieków bardzo zyskał dzięki unormowaniu ich przepisów.

Badania jakie musiał przejść zbiornik już na etapie prototypu to: badania ścieku wychodzącego, badanie wytrzymałości materiału czy nawet badania palności. Dopiero szereg pozytywnych wyników determinował jednostkę notyfikowaną TUV do wydania protokołu z badań.  Na podstawie protokołu, każdy producent ma obowiązek wystawienia deklaracji właściwości użytkowych z badań. I tutaj pierwsza podpowiedź dla Państwa jako inwestorów: poproście producenta/dystrybutora o wgląd w taki protokół. Pozwoli Państwu to na sprawdzenie uczciwości producenta oraz bezpieczeństwo prawne. Jeżeli w przyszłości zostanie dowiedzione, iż był to wyrób budowlany nie zgodny z przepisami prawa budowlanego – nieuczciwy producent będzie miał obowiązek na własny koszt wykopania zbiornika i zwrócenia należności. Nie zwróci jednak Państwa czasu, nerwów i pięknie udekorowanego ogródka.

 

Badania ścieku wychodzącego – oczyszczalnia biologiczna

 

Wydawało by się, że jest to istota dobrze działającej oczyszczalni. Do jej określenia pobiera się szereg próbek w 10-miesięcznym okresie czasowym. Następnie dane próbki bada się pod kilkoma parametrami: BZT5, ChZTcr, zawiesina ogólna, azot ogólny i fosfor ogólny. Każda próbka trafia do laboratorium gdzie jest badania i przedstawiane są wyniki z tych badań. Następnie wyniki opracowywane są przez jednostkę badawczą i trafiają do organu wydającego certyfikat. Certyfikat ten musi spełniać kilka wytycznych o czym można przeczytać pod linkiem: http://oczyszczalnia.net/drogi-kliencie/

 

Badania wytrzymałości materiału, a montaż przydomowych oczyszczalni

 

Istotny aspekt z punktu widzenia trwałości. Przydomowe oczyszczalnie ścieków z idei zakopywane są pod ziemią gdzie działają duże siły nacisku. Dodatkowo przy cyklicznym opróżnianiu dochodzą siły zasysania. Wszystkie te parametry są badane w określonym okresie czasowym i na podstawie tych badań obliczane są współczynniki wytrzymałości. Dzięki uzyskaniu tych danych, producent decyduje się na zawarcie w gwarancji magicznej wartość: ile metrów pod gruntem można zakopać zbiornik bez dodatkowych wzmocnień. Z założenia PK Monter zdecydowało się dla swojego bezpieczeństwa na współpracę z producentem zbiorników, gdzie ta wartość jest największa. Pozwala to uniknąć wielu reklamacji związanych z zarwaniem zbiornika. Zbiorniki, które oferuje wykonane są z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym. Jest to materiał droższy w produkcji, ale dużo trwalszy. Z powodu polityki cenowej producenta, ciężar inwestycji jest po stronie biznesu nie konsumenta (zbiorniki o najwyższym współczynniku jakości do ceny).

 

Badania palności – oczyszczalnie które palą się tylko do sprzedaży

 

Palność to jeden z tych wymogów, których jako montażysta kompletnie nie rozumiem. Żartobliwie stwierdzam, iż taki zbiornik może palić się tylko do sprzedaży. Mówimy tutaj o produkcie zakopanym głęboko pod ziemią, do którego z natury wpadają materiały niepalne. Pomimo tego, iż jak wspomniałem jest to dość abstrakcyjny parametr dla nas, oczyszczalnie biologiczne proponowane przez PK Monter świetnie wypadły podczas badania. Producent tych zbiorników dba o swoją transparentność i używa tylko materiałów które de facto będę najlepiej spełniały swoją funkcjonalność.

Ważne tematy
Oszczędzaj ekologicznie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków!

Nie bądź frajerem, oszczędzaj ekologicznie.

 

Dobrze zaprojektowana i wykonana przydomowa oczyszczalnia ścieków to obecnie najkorzystniejsze rozwiązanie pod względem komfortu obsługi jak i kosztów związanych z usuwaniem ścieków. To innowacyjne rozwiązanie zapewnia możliwość skutecznego i wydajnego odprowadzania nieczystości oraz chroni cenne zasoby czystej wody przed zanieczyszczeniem.

Popularne współcześnie szamba – czyli bezodpływowe zbiorniki na ścieki to rozwiązania stosunkowo tanie, jednak ich późniejsze użytkowanie wiąże się z dodatkowymi, długofalowymi kosztami. Szambo należy opróżniać regularnie, gdy się napełni. Realizacja takich usług może być wykonywana tylko przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę, który posiada zezwolenie na prowadzenie firmy wywożącej nieczystości ciekłe. Nie możemy tego zrobić sami, co niestety wymusza na nas zainwestowania kilku tysięcy złotych w usługę odpowiedniej firmy. Poziom szamba należy również kontrolować szczególnie w okresach zwiększonego zużycia wody np. podczas świąt lub urlopów spędzanych w domu. Konieczność pamiętania o zamawianiu usługi oraz umawianie dogodnego terminu i poświęcanie swojego wolnego czasu to dodatkowy kłopot.

Wybudowanie szamba kosztuje mniej niż zamontowanie oczyszczalni, ale jego eksploatacja jest znacznie droższa (szacuje się że budowa niewielkiego szamba, wraz z instalacją to koszt w wysokości ok. 5 tysięcy złotych). Dopiero długofalowe korzystanie z oczyszczalni wygeneruje dla nas zysk z faktu, że nie trzeba będzie regularnie umawiać się z firmą wywożącą nieczystości (opróżnianie zbiornika co dwa tygodnie wiąże się z dodatkowym kosztem około 4 tysięcy złotych rocznie). Jeżeli nie potrzebna nam duża oczyszczalnia, to nawet biorąc pod uwagę koszty eksploatacji i konserwacji, inwestycja może się zwrócić już po trzech latach.

Na początek musimy określić wielkość. W przypadku ścieków liczy się ilość zużywanej wody. Przeciętnie to ok. 150 litrów na dobę na jednego mieszkańca domu, który będzie odprowadzał ścieki. W tej ilości już została podliczona ilość wody za pranie, zmywanie, sprzątanie.

Od dobowej przepustowości zbiornika, zależy nie tylko wielkość, ale również rodzaj wymaganej dokumentacji i formalności, które wiążą się z budową oczyszczalni. Przepisy mówią, że jeśli dobowa przepustowość takiej oczyszczalni ścieków nie przekracza 7,5 m3/d, nie musimy występować o specjalne pozwolenie na budowę (Prawo budowlane, art. 29, ust. 1, pkt 3).

Wybór między instalacją szamba, a przydomową oczyszczalnią ścieków nie jest łatwy. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale oba mają też wady. Budowa szamba jest tańsza i nie trzeba przeznaczać na nie dużej powierzchni, ale eksploatacja oczyszczalni po jakimś czasie zwraca wydatek, a poza tym jest bezpieczniejsza dla środowiska. Biorąc pod uwagę, że mówimy o bezpośrednim otoczeniu domu, w którym mieszkamy, jest to dość istotna kwestia. Pod względem formalności obie inwestycje niewiele się od siebie różnią.

Przydomowa oczyszczalnia, zwłaszcza ta biologiczna, ma niewątpliwie sporo atutów. Jest to widoczne zwłaszcza we wszystkich kwestiach związanych z wygodą eksploatacji. Poza tym w przypadku rozbudowy gminnej sieci kanalizacyjnej właściciele posesji, na których są szamba, mogą być przymuszeni do przyłączenia się do tej sieci. Właściciele oczyszczalni nie muszą się obawiać o to, że ich inwestycja przestanie się opłacać, bo będą musieli ponosić dodatkowe opłaty za odprowadzanie ścieków.

Oczyszczalnia to nie jedno urządzenie, a cały zbiór osobnych elementów, o które trzeba dbać w czasie codziennej eksploatacji i które trzeba co jakiś czas konserwować. Jako że w różnych miejscach zachodzą w niej procesy rozkładu z udziałem tlenu i bez udziału tlenu, szczególnie istotna jest szczelność zbiorników i rur przesyłowych. Trzeba pamiętać również o tym, że po oczyszczeniu ścieków w zbiornikach pozostaje pewna ilość elementów, które nie ulegają rozkładowi. Trzeba je zatem regularnie usuwać.

Całkowite czyszczenie zbiornika osadników należy wykonywać raz na 1-3 lata. Wprawdzie czyszczenie można wykonać samodzielnie, ale już utylizacja osadu musi być wykonana przez profesjonalistów. Oczywiście koszt takiej utylizacji nawet prowadzone raz na rok, nie da się porównać z opróżnianiem szamba co dwa tygodnie. Dla bezpieczeństwa warto samodzielnie kontrolować poziom osadu w strefie aktywacyjnej, mniej więcej 3-4 razy do roku.

Decyzja o wyborze sposobu zarządzania odpadami ciekłymi na posesji ma bardzo duży wpływ na ogólny komfort życia w danym miejscu. Ewentualne problemy związane z nieodpowiednim wyborem lub źle przeprowadzoną instalacją mogą sprawić sporo kosztownego i, bądź co bądź, nieprzyjemnego kłopotu. Firma PK Monter służy profesjonalnym doradztwem technicznym w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, już na etapie pomysłu. Gwarantujemy, że z naszym wsparciem, proces wdrażania instalacji sanitarnych na posesji zapewni bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat.

Masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami!

Ważne tematy
Jak rozwiązać problem z zapachem

Jak rozwiązać problem z nieprzyjemnym zapachem z

oczyszczalni?

 

Podczas codziennej eksploatacji oczyszczalni biologicznej jak i oczyszczalni biologiczno-chemicznej możemy napotkać problemy z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z okolic oczyszczalni. Problemów może być kilka, a w moim artykule postaram się po krótce kilka rozwiązać opisać.

 

W pierwszej kolejności należy zdiagnozować miejsce wydobywania się zapachu.

 1. Zapach wydobywa się z włazów oczyszczalni.

W tym przypadku najczęściej występującym problemem jest źle funkcjonująca wentylacja. Należy sprawdzić czy w budynków poprowadzona została wysoka wentylacja kanalizacyjna rurą fi 110. Nawet w nowo powstałych budynkach takowa nie występuje. Bez jej istnienia nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie oczyszczalni. Pobrane powietrze musi mieć gdzieś ujście.

W innym przypadku widać, że odpowietrzenie zostało wyprowadzone na dach i zakończone kominkiem. W tym przypadku należy sprawdzić czy cała instalacja poprowadzona jest min. rurą fi 110. Jeśli po drodze nastąpi zredukowanie na mniejszą średnicę, potem znów na większą, spowoduje to nieprawidłowy przepływ powietrza. Należy w tym wypadku albo poprawić instalacje w budynku, albo poprowadzić nową przy budynku po ścianie rurą Fi 110 ( w kolorze rynien aby ładnie wyglądała)  nad kalenicę budynku.

Jeśli instalacja w budynku jest prawidłowa należy sprawdzić drożność przepływów w oczyszczalni. Pierwsze pytanie: jak dawno wybierany był osad z komory. Ten musi być wypompowywany co 9 miesięcy. Możliwe, że osad jest na tyle duży, że zapchał przepływ pomiędzy komorami. Należ czym prędzej wezwać wóz asenizacyjny i dokonać wypompowania ścieku.

Drugi problem z drożnością może być spowodowany zapchaniem przepływu przez jakąś tkaninę która dostała się do kanalizacji. W tym przypadku należy mechanicznie udrożnić przepływ.

Sprawdziliśmy przepływ powietrza, drożność przepływów, niestety problem dalej występuje. W tym przypadku wybieramy ściek z pierwszej komory, zalewamy od nowa oczyszczalnię wodą i po upływie dwóch dni zaszczepiamy na nowo bakteriami.

 

 1. Zapach wydobywa się z systemu rozsączenia.

W tym przypadku problemem jest niedrożny system odprowadzenia ścieku oczyszczonego. W pierwszej kolejności należy sprawdzić przez kominek wentylacyjny czy w odrowadzeniu np. przez rury występuje woda. Jeśli takowa jest, znaczy to ,że system drenażowy powoli się zapycha i za chwilę będziemy mieli problem z zakolmatowaniem i zalaniem oczyszczalni. Należy w trybie niezwłocznym poinformować serwis o konieczności usunięcia usterki.  Serwis w tym przypadku dokona oceny czy istniejący system należy udrożnić ( czy w ogóle istnieje taka możliwość ) czy należy wykonać nowy.

 

 1. Nastąpiło zalanie oczyszczalni, zapach wydobywa się z toalety i wszystkich odprowadzeni kanalizacyjnych.

Jeśli w tym przypadku nie nastąpiło zalanie budynku należy czym prędzej zamknąć zawory z wodą i wezwać wóz asenizacyjny. Wypompowanie pokaże nam czy problem wystąpił przez nieprawidłowe użytkowanie czy system odprowadzenia przestał działać. Należy na nowo napełnić oczyszczalnię i sprawdzić czy poziom oczyszczalni się nie podnosi. W przypadku ponownego przepełnienia zbiornika wzywamy serwis. Tak jak to miało miejsce w przypadku wyżej opisanym albo udrażniamy istniejący system, albo musimy wykonać nowy.

Ważne tematy
Jak rozwiązać problem z szarą wodą

Jak poradzić sobie z szarą wodą?

 

Europejska Norma 12056-1 definiuje szarą wodę jako wolną od fekaliów wodę zabrudzoną. W praktyce jest to nieprzemysłowa woda ściekowa wytwarzana w czasie domowych procesów takich jak mycie naczyń, kąpiel czy pranie, nadająca się w ograniczonym zakresie do powtórnego wykorzystania. W tradycyjnym gospodarstwie domowym 50—80% wody ściekowej może być wykorzystanej jako szara woda.

Do wykorzystania nadaje się niemal cała woda, jakiej używa się w domu, z wyjątkiem wody po spłukaniu toalet. Szara woda znacznie różni się od wody powstałej po spłukaniu ubikacji zarówno ilością, jak i różnorodnością zawartych w niej chemikaliów i bakterii, w tym fekaliów oraz chemicznych środków czyszczących oraz odświeżających toaletę.

Szara woda zawdzięcza swą nazwę mętnemu wyglądowi. Nie jest to woda silnie skażona ale też nie jest to czysta woda pitna, jej status sprawia, że można jej używać do pracy w gospodarstwie domowym.

Współcześnie w związku z kurczącymi się rezerwami wody gruntowej oraz przeładowanymi kosztownymi systemami uzdatniania wody zrodziło się zainteresowanie ponownym używaniem i odzyskiwaniem części zużywanej wody zarówno w domu, jak i komercyjnie. Przykładem obiektów, gdzie standardowo używa się szarej wody, są budynki autonomiczne. Są to domy zaprojektowane tak, by mogły funkcjonować niezależnie od zewnętrznej infrastruktury czyli bez dostarczania z zewnątrz energii elektrycznej, wody oraz bez odbierania ścieków i kanalizacji burzowej. Takie budynki mają mniejszy wpływ na środowisko naturalne i koszty utrzymania niż tradycyjne zabudowania. Dom jest niezależny od dostarczania z zewnątrz energii elektrycznej i wody, których dostawy mogą w przypadku normalnego budynku zostać zaburzone w przypadku kataklizmu, wojny, rozruchów, czy zwykłego remontu i konserwacji sieci energetycznej, bądź też wodociągowej.

Szara woda jest częstokroć stosowana do podlewania i nawadniania. W strefach klimatycznych narażonych na suszę, gdzie stosowane są zakazy używania wody pitnej do podlewania czy mycia aut, jest ona stosowana często. Przykładem kraju o takim klimacie jest Australia, gdzie rząd ze względu na suszę wprowadził regulacje prawne umożliwiające stosowanie szarej wody, i gdzie są dostępne w sprzedaży systemy do rozsączania szarej wody, posiadające certyfikację w tym zakresie. W krajach trzeciego świata używanie szarej wody jest powszechne, pomimo braku regulacji prawnych w tym zakresie.

Wypływająca z domostw woda delikatnie zanieczyszczona mydlinami jest w tradycyjnej kanalizacji mieszana z odchodami i odprowadzana wspólnym systemem kanalizacyjnym. W ten sposób przetwarza się całość ścieku tak, by usunąć ryzyko chorób i zanieczyszczenia środowiska, zanim woda zostanie z powrotem wprowadzona do obiegu wód powierzchniowych. Pomimo przetwarzania i czyszczenia woda ta wprowadzona bezpośrednio do rzek i mórz ma dużo mniejsze możliwości oczyszczenia się niż w sytuacji przepuszczenia jej przez glebę, mającą większą zdolność oczyszczania.

Szara woda jest dużo łatwiejsza do uzdatniania od ścieków ze względu na jej mniejsze zanieczyszczenie. Warto jednak pamiętać, że zupełnie nieoczyszczona szara woda stanowić może zagrożenie dla zdrowia, ponieważ zawiera te same rodzaje bakterii co ścieki, jednak w dużo mniejszej ilości.

Szara woda zawiera mikroorganizmy adekwatnie do źródła jej pochodzenia, stąd szara woda pochodząca z domu jednorodzinnego powinna być traktowana inaczej niż woda z budynku wielorodzinnego. W budynku jednorodzinnym mieszkańcy są stale poddani działaniu bakterii współmieszkańców. Szara woda z budynku wielorodzinnego naraża ludzi mających z nią kontakt na działanie bakterii i mikroorganizmów pochodzących od szerszego grona ludzi, zwiększając tym samym ryzyko przenoszenia chorób między mieszkańcami.

Szara woda z prysznica lub wanny jest bardzo dobrym źródłem wody dla ogrodu. Zawartość rozpuszczonego mydła działa na rośliny jak środek nawilżający. Odprowadzając do ogrodu wodę z pralni, powinno się zwrócić uwagę na to, by stosowane detergenty miały możliwie niski poziom zawartości fosforanów oraz soli, a także aby ich pH było możliwie zbliżone do neutralnego. Ważne jest również, by w momencie używania mocnych środków chemicznych wodę skierować do ścieku, a nie do ogrodu, ponieważ gdy tego nie zrobimy, agresywne chemikalia uszkodzą rośliny.

Korzyści z używania szarej wody

 • Mniejszy pobór wody pitnej z rzek i innych zbiorników wodnych;
 • Mniejszy wpływ na środowisko ze względu na brak konieczności budowy sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków (przy integracji systemu szarej wody z toaletą kompostującą);
 • Zmniejszenie potrzebnego ciśnienia w sieci wodociągowej i kanalizacyjnej ze względu na mniejszy pobór wody i mniejszą ilość ścieków;
 • Nawożenie gleby;
 • Mniejsze zużycie energii i chemikaliów w porównaniu z tradycyjnym oczyszczaniem wody;
 • Odbudowanie się poziomu wód gruntowych;
 • Zwiększony wzrost roślinności;
 • Odzyskanie składników nawożących, które w systemie tradycyjnym byłyby kierowane do oczyszczalni.

Bardzo ważnym jest również upewnienie się, że instalacja sanitarna na naszej działce jest możliwie najbardziej ekologiczna i efektywna. Aby dodatkowo przysłużyć się środowisku i nie pójść z torbami warto zastanowić się nad instalacją przydomowej ekologicznej oczyszczalni ścieków. Jest to nowoczesne, samoobsługowe rozwiązanie niewymagające zatrudniania fachowców do częstego wywozu nieczystości płynnych w przypadku szamba. Innowacyjna technologia pozwala na wiele różnorodnych metod montażu dostosowanych do środowiska glebowego w otoczeniu działki.