Ważne tematy

Przydomowe oczyszczalnie ścieków!

Nie bądź frajerem, oszczędzaj ekologicznie.

 

Dobrze zaprojektowana i wykonana przydomowa oczyszczalnia ścieków to obecnie najkorzystniejsze rozwiązanie pod względem komfortu obsługi jak i kosztów związanych z usuwaniem ścieków. To innowacyjne rozwiązanie zapewnia możliwość skutecznego i wydajnego odprowadzania nieczystości oraz chroni cenne zasoby czystej wody przed zanieczyszczeniem.

Popularne współcześnie szamba – czyli bezodpływowe zbiorniki na ścieki to rozwiązania stosunkowo tanie, jednak ich późniejsze użytkowanie wiąże się z dodatkowymi, długofalowymi kosztami. Szambo należy opróżniać regularnie, gdy się napełni. Realizacja takich usług może być wykonywana tylko przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę, który posiada zezwolenie na prowadzenie firmy wywożącej nieczystości ciekłe. Nie możemy tego zrobić sami, co niestety wymusza na nas zainwestowania kilku tysięcy złotych w usługę odpowiedniej firmy. Poziom szamba należy również kontrolować szczególnie w okresach zwiększonego zużycia wody np. podczas świąt lub urlopów spędzanych w domu. Konieczność pamiętania o zamawianiu usługi oraz umawianie dogodnego terminu i poświęcanie swojego wolnego czasu to dodatkowy kłopot.

Wybudowanie szamba kosztuje mniej niż zamontowanie oczyszczalni, ale jego eksploatacja jest znacznie droższa (szacuje się że budowa niewielkiego szamba, wraz z instalacją to koszt w wysokości ok. 5 tysięcy złotych). Dopiero długofalowe korzystanie z oczyszczalni wygeneruje dla nas zysk z faktu, że nie trzeba będzie regularnie umawiać się z firmą wywożącą nieczystości (opróżnianie zbiornika co dwa tygodnie wiąże się z dodatkowym kosztem około 4 tysięcy złotych rocznie). Jeżeli nie potrzebna nam duża oczyszczalnia, to nawet biorąc pod uwagę koszty eksploatacji i konserwacji, inwestycja może się zwrócić już po trzech latach.

Na początek musimy określić wielkość. W przypadku ścieków liczy się ilość zużywanej wody. Przeciętnie to ok. 150 litrów na dobę na jednego mieszkańca domu, który będzie odprowadzał ścieki. W tej ilości już została podliczona ilość wody za pranie, zmywanie, sprzątanie.

Od dobowej przepustowości zbiornika, zależy nie tylko wielkość, ale również rodzaj wymaganej dokumentacji i formalności, które wiążą się z budową oczyszczalni. Przepisy mówią, że jeśli dobowa przepustowość takiej oczyszczalni ścieków nie przekracza 7,5 m3/d, nie musimy występować o specjalne pozwolenie na budowę (Prawo budowlane, art. 29, ust. 1, pkt 3).

Wybór między instalacją szamba, a przydomową oczyszczalnią ścieków nie jest łatwy. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale oba mają też wady. Budowa szamba jest tańsza i nie trzeba przeznaczać na nie dużej powierzchni, ale eksploatacja oczyszczalni po jakimś czasie zwraca wydatek, a poza tym jest bezpieczniejsza dla środowiska. Biorąc pod uwagę, że mówimy o bezpośrednim otoczeniu domu, w którym mieszkamy, jest to dość istotna kwestia. Pod względem formalności obie inwestycje niewiele się od siebie różnią.

Przydomowa oczyszczalnia, zwłaszcza ta biologiczna, ma niewątpliwie sporo atutów. Jest to widoczne zwłaszcza we wszystkich kwestiach związanych z wygodą eksploatacji. Poza tym w przypadku rozbudowy gminnej sieci kanalizacyjnej właściciele posesji, na których są szamba, mogą być przymuszeni do przyłączenia się do tej sieci. Właściciele oczyszczalni nie muszą się obawiać o to, że ich inwestycja przestanie się opłacać, bo będą musieli ponosić dodatkowe opłaty za odprowadzanie ścieków.

Oczyszczalnia to nie jedno urządzenie, a cały zbiór osobnych elementów, o które trzeba dbać w czasie codziennej eksploatacji i które trzeba co jakiś czas konserwować. Jako że w różnych miejscach zachodzą w niej procesy rozkładu z udziałem tlenu i bez udziału tlenu, szczególnie istotna jest szczelność zbiorników i rur przesyłowych. Trzeba pamiętać również o tym, że po oczyszczeniu ścieków w zbiornikach pozostaje pewna ilość elementów, które nie ulegają rozkładowi. Trzeba je zatem regularnie usuwać.

Całkowite czyszczenie zbiornika osadników należy wykonywać raz na 1-3 lata. Wprawdzie czyszczenie można wykonać samodzielnie, ale już utylizacja osadu musi być wykonana przez profesjonalistów. Oczywiście koszt takiej utylizacji nawet prowadzone raz na rok, nie da się porównać z opróżnianiem szamba co dwa tygodnie. Dla bezpieczeństwa warto samodzielnie kontrolować poziom osadu w strefie aktywacyjnej, mniej więcej 3-4 razy do roku.

Decyzja o wyborze sposobu zarządzania odpadami ciekłymi na posesji ma bardzo duży wpływ na ogólny komfort życia w danym miejscu. Ewentualne problemy związane z nieodpowiednim wyborem lub źle przeprowadzoną instalacją mogą sprawić sporo kosztownego i, bądź co bądź, nieprzyjemnego kłopotu. Firma PK Monter służy profesjonalnym doradztwem technicznym w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, już na etapie pomysłu. Gwarantujemy, że z naszym wsparciem, proces wdrażania instalacji sanitarnych na posesji zapewni bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat.

Masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami!